Parim tasuta VPN ja tasuta paroolihaldur

Asjad, millest peab arvuti ja interneti turvalise kasutamise seisukohast rääkima.

TL;DR: ProtonVPN on parim tasuta VPN ja Bitwarden on parim tasuta paroolihaldur (aga palun kasuta kindlasti 2FA-d, mida tasuta versioonis saab teha e-mailiga!).

Arvuti kasutamine kohvikus. Loodetavasti on ProtonVPN sisse lülitatud. Foto: Unsplash

Bitwarden – tasuta paroolihaldur

Mina sattusin selle parooliseifi soovituse peale Facebookis itimeeste grupis.

Käesoleva aasta alguseni kasutasin 1Passwordi perepaketti, kuid hetkel tundub, et enam ei ole mõtet selle eest maksta 65 eurot aastas. Bitwarden on nii Androidil kui arvutis pakkunud suurepärase kasutuskogemuse.

Igaks juhuks ütlen: telefonis ei pea iga kord paroolihaldurit kasutades master parooli sisse trükkima. Seal on olemas (sarnaselt 1passwordiga) ka sõrmejälje võimalus. Esimest korda paroolihaldurit kasutades sa ei pruugi seda teada ning pikka parooli iga kord sisse trükkida on tüütu. See on ka üks põhjus, miks ma ei tahaks endale ilma sõrmejäljelugejata telefoni 🙂

Kuidas teha turvalisi paroole

Kõige paremad eestikeelsed paroolindust puudutavad tekstid on ilmunud Zone blogis. Näiteks see tekst Peeter Marvetilt ja see tekst Hasso Tepperilt. Soovitan neid kindlasti lugeda, et paremini mõista, mis teeb parooli turvaliseks.

Mina kasutan ja soovitan paroolide tegemiseks Rabooli. Selle abil genereerin igale kontole (mida mul on üle 200 hetkel ja tuleb juurde!) erineva parooli. Kõige olulisem ongi kasutada igal pool erinevaid paroole. Paroole ja kasutajanimesid pean meeles turvaseifiga (nt Bitwardeniga), kuhu pääsen ligi ühe tugeva prooliga, mida pean meeles pidama.

Seda, kas su parool on turvaline ja kui turvaline see on, saab kontrollida lehel howsecureismypassword.net 🙂 Järgnevalt kaks näidet ka sellest, et turvaline parool ei pea olema õudne:

koer-kass-hobune – selle ilusa parooli murdmiseks läheb aega 50 miljonit aastat.
5y*#yc7mie%j#3n – selle parooli murdmiseks läheb 32 miljonit aastat.

Esimest parooli on lihtsam meeles pidada, lihtsam sisse trükkida ja ühtlasi on see turvalisem.

Kuidas teada, et su parool on lekkinud?

Üks võimalus on seda kahtluse korral ise kontrollida leheküljelt nimega haveibeenpwned.com, mis on suurim andmelekkeid puudutava info andmebaas (loe lähemalt).

1Password Watchtower annab sellest sulle teada, kui mõni sinu parool on kuskilt lekkinud. Bitwardenil (vist tasulises paketis) on ka selline funktsionaalsus olemas, mis kontrollib sinu kontol salvestatud rekvisiite vastu haveibeenpwned andmebaasi.

Usaldusväärne VPN teenus

VPN teenuse kasutamine võiks olla elementaarne hügieen, kui kasutada avalikke Wi-Fi võrke – näiteks kohvikus, raamatukogus, lennujaamas, koolis jne. Avatud võrgu kasutamisel sa ei tea kunagi, kes võib su liiklust pealt kuulata. Packet sniffer’i kasutamine võrguliikluse analüüsimiseks on IT-õppe 1. kursuse ülesanne ning see on lihtsam, kui sa arvatagi oskad.

VPN tekitab turvalise võrgu, mille liiklust pole kolmandatel osapooltel võimalik jälgida, ükskõik kus sa ka poleks. Lisaks turvalisusele võimaldab VPN varjata sinu asukohta. Läbi VPNi käiv liiklus jõuab sihtkohta läbi vaheserveri mille asukohta saad enamasti teenuses ise valida. ProtonVPN tasuta paketis on võimalik kasutada Jaapani, Hollandi ja USA servereid. Tasulistes pakettides on võimalik kasutada 50 erinevas riigis asuvaid servereid.

Kvaliteetset VPN teenust pakub tasuta Šveitsi ettevõte Proton Technologies AG teenusena ProtonVPN. Neil on olemas nii desktopi kui ka telefonirakendused, mida on lihtne kasutada. Tasuta teenuses töötavad mõlemad väga kenasti kuid piirangutega, millest saab hea ülevaade hinnapakettide lehelt.

Tänapäeval aktuaalne: Kui sul on harjumus käia kommentaariumites inimeste kohta halvasti ütlemas*, siis kasuta selleks tasuta VPN teenust. Kuna Robert Sarv esitab nõudeid IP-aadressi põhiselt, siis suvalise Jaapani IP aadressiga ei ole tal lihtsalt midagi teha. ProtonVPN käest ei ole võimalik välja nõuda ka logisid.

*Kui sul on selline harjumus, siis käesoleva artikli autor tegelikult soovitab otsida professionaalset abi vaimse tervisega tegelevatelt inimestelt. Alustada võiks leheküljelt Peaasi.ee.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga