Rehvi kiirusindeks – kõik, mida pead teadma

Kiirusindeks on rehvi maksimaalne lubatud kiirus õige rehvirõhu ja ettenähtud koormuse korral.

Ingliskeelses kirjanduses või rehvi dokumentatsioonis võidakse kasutada lühendit SI (speed index). Riigiteatajas kasutatakse selle tähistamiseks hoopis terminit “kiiruskategooria”. Kiirusindeksit vaadatakse tavaliselt koos koormusindeksiga (LI ehk load index).

Näide: Rehv mille koormusindeks on 91 ja kiirusindeks V on võimeline kandma 615 kg kiirusel kuni 240 km/h.

Rehvi kiirusindeks määratakse labori tingimustes selleks ette nähtud katsetega. Sellest tulenevad rõhutavad rehvitootjad, et see ei ole rehvi soovituslik sõidukiirus ning päris elus on tingimused (teeolud, rehvirõhk, temperatuur jne) tõenäoliselt laborist erinevad, mistõttu ei saa kiirusindeksi kiirusega sõitmist pidada turvaliseks.

Autole ei ole lubatud paigaldada originaal kiirusindeksist väiksema indeksiga rehvi. Küll aga võib kasutada suurema kiirusindeksiga rehvi. Seaduse täpne sõnastus on, et rehvi kiirusindeks peab olema vähemalt võrdne sõiduki valmistaja poolt ettenähtud näitajaga või vähemalt kiirusindeks Q (piirkiirus 160 km/h).

See on oluline näiteks Maanteeameti ülevaatuse tegemisel, et auto rehvid oleks vastavuses tootja poolt ette nähtud mõõtudega ja indeksitega.

Luba meil olla kasulik 👨‍🔧

Kui rehvihooaeg läheneb, siis anname sulle teada, missugused on selle hooaja parimad rehvid. Võibolla natuke kuponge ka. Rohkem mitte ühtegi kirja. – Rehvipood.eu uudiskiri

Abistav tabel

Tabelis on välja toodud levinumad kiirusindeksid. Korduseks veelkord, et tabelis on rehvi maksimaalne lubatud kiirus õige rehvirõhu ja koormusindeksiga ettenähtud koormuse korral. Enamasti jäävad tänapäevaste sõiduautode ettenähtud indeksid musta kastiga märgitud vahemikku (aga täieliku loetelu leiab siit määruse lisast).

Kust leiab autole sobiva kiirusindeksi

Kõige lihtsam on minna Maanteeameti kodulehele sõidukite taustakontrolli rubriiki. Sisesta registreerimismärgi lahtrisse enda auto number ning alusta otsingut. Kõige lõpust leiad sobiva rehvimõõdu ning selle järel on kirjas kiirusindeks.

Alternatiivse lahendusena võib selle leida:

  • auto tehnilisest passist
  • auto kasutusjuhendist (Owners Manual)
  • juhi poolselt uksepiidalt
  • kindalaeka luugilt
  • bensiinipaagi luugilt

Kasulik

Keda teema sügavuti huvitab, siis toon siin välja ka määruse mootorsõiduki ja selle haagise tehnonõuded ning nõuded varustusele ja selle lisa 1, kust need nõuded tulenevad ning kus tuuakse välja terviklik kiirusindeksite ja koormusindeksite loetelu.

Allikad: Bridgestone, BF Goodrich

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga