Soovitus: Klaasipesuvedelik telli Erimellist. Vaata tootevalikut.
Talvised klaasipesuvedelikud on saadaval enamasti kahesuguse külmataluvusega. -21 °C ning -38°C päris külmade ilmade jaoks. Külmakindlust kontrollitakse vastavate füüsikaliste ja keemiliste parameetrite mõõtmisega.
Seejuures on oluline teada, et tootepakendile märgitud külmumistemperatuur näitab vedeliku külmakindlust auto klaasipesuvedeliku paagis. Kui tuuleklaasile pritsitud madala külmumistemperatuuriga vedelik jäätub, siis põhjuseks on asjaolu, et vedeliku pihustamisel külmakindluse tagamiseks kasutatav alkohol lendub ning külmale tuuleklaasile jõudev vesi jäätub. Tavaliselt tekib selline olukord eelkõige sõidu alustamisel, kui autosalong ja esiklaas ei ole veel jõudnud soojeneda.
Etanooli (ehk piirituse) baasil vedelik lõhnab spetsiifiliselt ning mõned inimesed ei talu seda lõhna hästi. Samas etanool ei ole nii mürgine nagu metanool. Klaasipesuvedeliku aurusid jõuab salongi mõlemal juhul sama palju kuid metanool on lõhnatu ning seda hingatakse enese teadmata omale sisse. Metanooliga vedeliku tunneb ära pakendil oleva pealuumärgid ja ristide järgi.
Terviseameti mürgistusteabekeskuse andmetel on viimase kümne aasta jooksul olnud kümme juhtumit, kus on joodud metanooli sisaldavat klaasipesuvahendit. Enamik neist juhtus kogemata ning joodud kogus jäi ühe-kahe lonksu piiresse. (ERR)
Kumba talvist tuuleklaasivedelikku inimesed varasemalt eelistasid
Kuna etanooli sisaldusega klaasipesuvedelik on kallim, siis eelistati pigem metanooliga vedelikku, mille müük on olnud lausa kuus korda suurem. Teiseks metanooli eeliseks oli puuduv spetsiifiline ja üsna tugev alkoholi lõhn, mis jõuab klaaside pesemisel auto salongi.
Väga levinud on juhtumid, kus politsei puhumisreidi käigus on autosalong nii etanooliaure täis, et salongist sisse hingatud õhku välja puhudes saadakse alkoholijoobe näit alkomeetrisse. Õnneks on politsei sellega kursis ning laseb inimesed tavaliselt uuesti puhuda autost väljaspool 🙂
Miks ei ole klaasipesuvedelikku saadaval suuremas pakendis?
Klaasipesuvedelikku kulub talvel ja porisematel aastaaegadel üsna suures koguses. Enamasti müüakse seda 5L kanistris, mis läheb ühe korraga paaki ning alles jääb tühi kanister. Erimellis on saadaval ka 10L pakend, millest jätkub kauemaks. Veelgi suuremast kanistrist (nt 25 L) on vedeliku paaki liiga ebamugav täita. Seetõttu suuremat pakendit müügil ei ole.
Kvaliteetsed klaasipesuvedelikud soodsa hinnaga leiate Erimellist.
Kuhu viia tühi kanister
Tühja klaasipesuvedeliku kanistri võiks viia lähimasse pakendikonteinerisse. Tavalises prügikastis võtaks see lihtsalt liiga palju ruumi. Ühtlasi on pakendikogumine keskkonnasõbralik.
Miks metanooliga klaasipesuvedelikke enam ei müüda
Terviseameti andmetel ei tohi alates 9. maist 2019 tavatarbijale enam müüa tuuleklaasi- või jääsulatusvedelikke, mille metanoolisisaldus on suurem kui 0,6 massiprotsenti. Metanool on klassifitseeritud ohtlikumaks aineks kui etanool. Metanooliga tuuleklaasivedelike keelamine jaekaubanduses ega eraisikutele on tingitud kõigile kemikaalitootjatele, -importijatele, -turustajatele ja -kasutajatele kehtiva REACH-määruse muudatusest.
Metanool ehk puupiiritus on lõhnatu ja väga mürgine vedelik, mille toksilised ühendid võivad põhjustada sissehingamisel tervisekahjustusi. Ainele lisab ohtlikkust see, et lõhna puudumise tõttu võib mürgine aine jääda autos viibijatele märkamatuks, olgugi et pesuvedeliku klaasile pritsimisel on aurud ventilatsioonisüsteemi kaudu ka autosalongi jõudnud. Ohumärgina on kõikidel metanooli baasil valmistatud klaasipesuvedelike pakenditel oranžil põhjal pealuu sümbol, mille järgi on lihtne ära tunda, kas toode sisaldab või ei sisalda metanooli.