Parima kaameraga telefonid, mida võiksid kaaluda (2020)

Järgnevad tekstis viidatud hinnad pärinevad 12.2020 seisuga Eesti e-poodidest. Tõenäoliselt leiad parema hinna oskusliku otsimise korral näiteks Amazonist.

Nutitelefonid ja nende kaamerad. Foto: Unsplash

Soodsam või kallim

Tegelikkus on see, et enamus samas hinnaklassis olevaid telefone teeb enam vähem sama hästi pilte. Nüüd on sul vaja otsustada, kas sinu jaoks on parim valik:

  • kallid nutitelefonid hinnaga 1000+ eurot (ehk iPhone, Google Pixel või Samsungi tippmudelid)
  • soodsamad telefonid hinnaga 200-300+ eurot (Samsungi keskklass).

Väga odavate telefonide puhul võid arvestada, et pildi kvaliteet ei saa olla hea, kui on tõenäoliselt kokku hoitud optika arvelt ja pilti töötleva tarkvara arvelt.

Huawei telefonid teevad väga ilusaid pilte aga kuna neil ei ole hetkel Google’i ametlikku Androidi ning ligipääsu tarkvarale, siis neid ei ole võimalik hetkel soovitada. Loe lähemalt siit.

Edetabel 2020

Päris kasutaja seisukohast vaadatuna on kõige parem MKBHD iga-aastane nutitelefonide kokkuvõte Smartphone Awards 2020 edetabel parima kaamera kategoorias on järgmine:

Parim nutitelefoni kaamera - iPhone 12 Pro Max.
Parim nutitelefoni kaamera – iPhone 12 Pro Max. Foto: Unsplash
  1. iPhone 12 Pro Max – mis teeb häid pilte ja kvaliteetseid videosid järjepidevalt, mitte nii et vahest tuleb ja vahest mitte. Lisaks hea stabilisaator ja suur(em) sensor. iDealis 1279 eurot.
  2. Google Pixel 5 – teeb aegajalt iPhone’ist paremaid pilte. Võiks olla esimene eelistus piltide puhul (kui videot ei tahaks teha). Hind alates 749 eurot.
  3. Asus ZenFone 7 Pro – telefonikaamerate pimetesti võitja 2020 (leiab artikli lõpust). Parim selfie-kaamera. Hind ~670 eurot.

Nagu näha, siis tegemist on päris kalliste telefonidega ning juba esikolmikus on hinnad ~2x erinevusega.

Kallimad telefonid

Kui sulle meeldib Apple ökosüsteem, siis muud valikut ei ole kui iPhone, mida müüvad kõik Eesti operaatorid. Hind on suhteliselt kallis kuid pildid on ka sellele vastavalt üsna kenad. Apple telefoni saab kätte 459 € (iPhone SE 64GB) kuni 1399 € (iPhone 12 Pro Max 256GB).

Siiski, MKBHD pimetestis (vaata artikli lõpust) ei ole Apple telefonide kaamerad mitte kunagi(!) isegi esimesest ringist edasi pääsenud.

Kui oled Androidi kasutaja, siis on valik palju laiem. Alati kindla peale minek on Samsung Galaxy S ja Note seeria telefonid. Hetkel on kõige uuemateks mudeliteks Samsung Galaxy S20 Ultra 5G (1199 €) ja Samsung Galaxy Note 20 (959 €). Pimetestis on need mõlemad osutunud parima pildiga kaamerateks (vaata testi all pool).

Samsungi puhul võib vabalt kaaluda (tehnoloogiaajakirjanikud isegi soovitavad nii teha!) ka pisut vanemaid telefone, mis on tehniliselt sama head kui kõige uuemad, kuid oluliselt soodsamad. Galaxy S10 128GB on 569 €, S20 699 €.

Soodsamad telefonid

Samsung Galaxy A41

Üks paljudest võimalikest valikutest oleks võtta lihtsalt  parim nutitelefon, milleks hetkel on Samsung Galaxy A41 mis on saadaval Tele2, Elisas ja Telias hinnaga 269 eurot 179-199 eurot.

Selle telefoni puhul tundub kõik olevat enamvähem optimaalne nagu ülevaates kirjutan ning kaamera ka väga hea (selle hinnaklassi kohta). Põhjaliku info Samsung Galaxy A41 kaamerate kohta leiab siit.

Kui soovid midagi ise valida suuremast assortiist, siis soovitan vaadata GSMArena.com lehelt. Üks võimalik valik on siin (Android, OLED ekraan, USB-C pistik, hind kuni 450 eurot). Sealt omakorda võib soovi korral Huawei telefonid eemaldada (sel põhjusel) ning paljusid nendest telefonidest ei ole nagunii Eestis müügil.

Telefoni kaamerate pimetest

Nagu “Positioning: The Battle for Your Mind” raamatus on kirjutatud, siis “you taste what you expect to taste”. Sellised pimetestid on alati head, sest eemaldavad hinnangust kõik tegurid peale pildi neda, mis pildi tajutavat headust mõjutavad.

MKBHD (kes on üks maailma tuntumatest tehnoloogia-youtuber’itest) tegi juba kolmandat aastat järjest telefonikaamerate pimetesti. Fun fact: mitte ükski iPhone ei ole mitte kunagi pimetestis isegi esimesest ringist edasi pääsenud.

2020 tulemused

Pimetestis, kus kokku anti üle 10 miljoni(!) hääle jõudsid finaali 2 Hiina tootjat. Asus Zenfone 7 Pro ja Xiaomi Mi 10 Ultra (mida Xiaomi kodulehelt isegi ei leia).

2019 tulemused

Alljärgnevas pimetestis (kus anti kokku üle 4 miljoni hääle) jõudsid finaali kaks(!) Samsungi – Galaxy S10E ja Note+ See tähendab, et iPhone ega Pixel ei teinud selles(!) testis pilte, mis inimestele oleks tundunud rohkem meeldivad.

Missugune pilt on “parem”

MKBHD testist selgus, et inimestele meeldivad pildid, mis on:

  • Heledamad. Kui kõrvuti on kaks enamvähem ühesugust pilti, siis mitmel aastal MKBHD pimetestis on inimestele meeldinud rohkem see pilt, mis on heledam.
  • Mille taust on vähem udune (kuigi enamasti püüeldakse just udusema tausta poole). Tehniliselt tähenab see, et teravuse sügavus on suurem.

Muus osas ühtegi reeglipärasust “paremate piltide” puhul rohkem ei ilmnenud.

Kas Huawei telefoni tasub (praegu) osta?

Ei. Loe lähemalt siit.

Kokkuvõte

Kui ostad mõne eelnevalt viidatud kallima hinnaklassi telefoni, siis need teevad tõenäoliselt hea kvaliteediga pilte.

  • Tõepoolest, on olemas halvema ja parema kaameraga telefone. Minu kõige halvema kaameraga telefon on olnud Motorola Moto G ja seepärast ma ei kipu ühtegi Motorola telefoni enam vaatama.
  • Telefoniga saab teha häid pilte. Aga päris kaameraga saab palju paremaid (tehniliselt), seega kaamerat telefoniga asendada ei saa.
  • Enamasti ei ole inimestel ühtegi ideed, mida tehtud piltidega hiljem peale hakata. Ka selles osas mitte, et kuidas neid hallata. Aga, kui kaamerat on vaja (videokõneks, dokumendi skanneerimiseks vms), siis ta võiks olla hea.

Kommentaar

Kuna ma olen fotograafiaga tegelenud üle 20 aasta, siis oli seda teksti natuke raske kirjutada. Terminid “hea kaamera”, “pildi kvaliteet” jne on väga mitmetahulised ja enamasti ei tähenda need mitte midagi. Eriti kui puuduvad mõõdetavad kriteeriumid nende hindamiseks.

Veelgi enam, täiesti omaette küsimus on, et kellele ja milleks sa üldse neid pilte teed (kes neid vaatab, mis seadmest, mis suuruses, kuidas sa neid haldad ja hiljem leiad jne) 🙂 Aga kui sa juba siia oled jõudnud, siis püüdsin aidata.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga